Devyni iš dešimties žmonių Jungtinėse Amerikos Valstijose bijo šnekėti viešai. Tačiau viešas kalbėjimas (ypač protingas kalbėjimas) yra būtinas įgūdis XXI amžiuje. Ir jis žymiai palengvina kelią iki sėkmės. Nuo to, ką ir kaip šnekam priklauso mūsų įvaizdis, mūsų socialinis statusas, mūsų ateitis. Oratorystės menas yra labai sunki ir turininga disciplina ir studijuoti ją nėra lengva, tačiau šiandien noriu pasidalinti su jumis šios disciplinos karkasu, esminiais dalykais, kurie padės besigilinant į šią temą.
1. Supraskite, kad kalbėjimas (ypač viešas)- tai nėra nei propaganda, nei įtikinėjimas, nei ginčas. Viešas kalbėjimas, koks jis bebūtų, yra dalijimasis nuomone. Įsiminkite: jeigu turite pagrįsta nuomonę- nėra jokios naudos įtkinėti kitų. Visu pirma, ginčai retai kada gerai išsisprendžia (dažniausiai pralaimi visi). Be to, turėdami tvirtus argumentus visada būsite išgirstas.
2. Turbūt vienas iš svarbiausių dalykų, kurį turite žinoti apie tai, kaip pateikti savo argumentus: “Sakykite ne tai, ką norite sakyti, o tai, ką nori išgirsti kitas”. Pagalvokite apie tai, ko nori jūsų oponentas arba auditorija ir paaiškinkite savo nuomonę jų žodžiais. Duokite suprasti, kad jūsų problemos sprendimas yra būtent tai, ko jie nori.
3. Kontekstas. Niekada nepamirškite apie kontekstą. Ar žinojote, kad teisme bylos, kurios nagrinėjamos prieš pat pietus ir vėlai vakare statistiškai dažniau baigiasi griežtesniu nuosprendžiu, negu tos, kurios nagrinėjamos darbo dienos pradžioje arba iškart po pietų. Visada pagalvokite, kiek žmonių jau kalbėjo prieš jus ir kokioje kondicijoje yra auditorija. Būtent nuo to priklausys mūsų kalbėjimo stilius ir emocijos.
4. Struktūrizuokite informaciją. Žinau, kartais pateikti informaciją teisingu eiliškumu ir struktūra būna be galo sunku. Tačiau neseniai atlikto eksperimento metu vienai dalyvių grupei buvo pateikiama informacija ištisiniu tekstu, o kitai strukturiškai padalintu tekstu su lentelėmis. Po kurio laiko eksperimento dalyviams reikėjo papasakoti perskaitytą informaciją. Antros grupės nariai atsiminė 43% daugiau, negu dalyviai pirmoje grupėje. Yra žinomos kelios populiariausios kalbos struktūros, kurios naudojamos visame pasaulyje:
-
- Laiko (praeitis, dabartis, ateitis)- pradedam šnekėti nuo to, kas buvo ir baigiam tuo, kas bus.
- Problema-sprendimas-rezultatas- pradedame kalbėti nuo tam tikros problemos, po to siūlome jos sprendimo variantus ir galų gale rodome naudą, kurią iš to gausime.
- Kas? Ir kas? Kas iš to? Viena iš sunkiausių struktūrų, kuomet pradedame nuo problemos pristatymo, aiškiname, kodėl ši problema yra svarbi ir galiausiai pristatome predikcinius scenarijus.
Šitie lengvi patarimai ne tik padės jums viešai šnekėti, bet ir padės jums mėgautis kalbėjimu.
Ir svarbiausias patarimas, kurį galėčiau duoti- šnekėkite. Kuo galite dažniau ir daugiau. Niekada neišmoksite viešai kalbėti, skaitydami straipsnius ir žiūrėdami mokymus, bijodami pradėti praktikuotis. Pradėkite dalyvauti diskusijose savo mieste jau dabar, kai tik tai leis epidemiologinė situacija.
Acta est fabula. Būkite laimingi.