Kaip atsikratyti priklausomybės nuo kitų nuomonės?

Turbūt tam tikrą gyvenimo akimirką suprasdavote, kad priklausote nuo aplinkinių nuomonės. Daliai žmonių pasiseka laikui bėgant iškovoti psichologinę nepriklausomybę, tačiau kitiems- ne. Kaip aplinkinių nuomonė trūkdo gyventi ir kaip nustoti klausytis kitų patarimų? Kaip užauginti savyje asmenybę? Šiandien noriu aptarti priklausomybės nuo kitų nuomonės esmę, kaip ji įtakoja mūsų vystimąsi ir savirealizaciją, o taip pat, kaip jos atsikratyti. 

 

Priklausomybės esmė, jos priežastys ir pasekmės

 

Šiais laikais priklausomybė nuo aplinkinių nuomonės ganėtinai dažnas reiškinys. Ir visiškai būti nepriklausomam yra beveik neįmanoma. Kokia gi yra jos esmė? Priklausomybė nuo aplinkinių nuomonės tai psichologinė būklė, kuomet žmogus ignoruoja “aš” dėl kitų žmonių propoguojamų idėjų, kurių tikslas yra tų žmonių asmeniniai interesai ir tikslai. Kitaip tariant, tai tam tikras psichologinis spaudimas, priverčiantys žmogų daryti tai, ko nori kiti, o ne jis pats. 

 

Pryklausomybės nuo aplinkinių nuomonės priežastys gali būti tokios:

 

Tėvų nuomonė ir spaudimas

 

Dažniausiai, tėvai, griežtai auginantys vaiką vadovaujasi principu “kaip aš sakiau, taip ir bus”, ir tai yra didelė problema. Nesuteikdami vaikui pasirinkimo laisvės ir atimdami iš jo teisę išsakyti savo nuomonę, tėvai atima ir galimybę savarankiškai priiminėti sprendimus gyvenime, auklėdami silpną asmenybę. Todėl ateityje gali kilti sunkumų dėl žmogaus kaip asmenybės, individo išlikimo. 

 

Noras visiems įtikti

 

Kaip taisyklkė, prisirišimas prie kitų vertinimo pradeda formuotis mokyklos laikais dėl tėvų, mokytojų ir draugų įtakos. 

 

Žema savivertė

 

Čia net nežinau ką galima būtų pridėti. Akivaizdu, kad žmogus ne vertinantis pats savęs labiau paveikiamas kitų nuomonės, kadangi visi aplink esantys jam tampa autoritetais. 

 

Atsakomybės baimė

 

Tokie žmonės dažniausiai bijo priiminėti rimtus sprendimus  ir spręsti sudėtingus klausimus, todėl lengviausia jiems išvengti atsakomybės. Jie dažnai meluoja ir atsakomybės vengimas neretai kelia klausimo dėl galimybės tam žmogui sėkmingai egzistuoti visuomenėje. Už jį dažniausiai sprendimus priima kiti. 

 

Negebėjimas apginti savo požiūrio 

 

Šis bruožas irgi formuojasi vaikystėje. Visos anksčiau aprašytos situacijos priveda prie to, kad žmogus nebegyveną savo gyvenimo. Už jį gyvena kiti. Bet ką su tuo daryti? 

 

Kaip atsikratyti priklausomybės nuo kitų numonės? 

 

Psichologai siūlo veiksmų algoritmą, padedantį ugdyti savyje savarankiškumą ir įveikti priklausomybę nuo kitų:

 

Visų pirmą, būtina save stebėti. Reikia atidžiai stebėti kiekvieną savo emociją, kiekvieną mintį, kiekvieną poelgį ir viską analizuoti. Smulki savo minčių analizė nurodys kelią iki neigiamų, bet be galo naudingų emocijų, kurios anksčiau ar vėliau privers išsakyti savo nuomonę. 

Turite nustoti bijoti vienatvės ir pasistengti nors kartais likti tik su savimi. Taip ugdomas savarankiškumas. Turite save 

 

Savo jausmų rodymas (pavyzdžiui, agresijos) yra tikrojo “savęs” skelbimas. Ir jeigu jums kažkas nepatinka- neturite laikyti tai savyje. Tik taip turėsite savo nuomonę. Žmogus, turintis ryškias ribas, ką daryti galima, o ko- ne, automatiškai vertinamas palankiai, nes tuo jis rodo, jog yra asmenybė. 

 

Kartais, kovoti su priklausomybe yra labai sudetinga, ypač jeigu ji formuojasi ilgai ir pasiekia savo piką. Būtent todėl ją nustatyti ir įveikti patartina kuo greičiau. 

 

Šiandien tariu Acta est fabula. Būkite, prašau, laimingi. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn