Ar lyderiai turi būti protingi?

Lengviausias būdas sulaukti iš savo darbuotojų atgalinio ryšio- paklausti jų apie svarbiausias gero lyderio savybes. Turbūt daugelis sutiks, kad tai turi būti žmogus su vizija ir tikslais. Ir žinoma, didžioji žmonių dalis tarp svarbiausių savybių tikisi matyti ir aukštą intelektą.  

 

Tačiau nauji tyrimai rodo, kad aukštas IQ ne visada būna kritiškai svarbus. Ypač kai kalba eina apie lyderystę- labiausiai išsilavinę žmonės rečiau pasižymi lyderystės savybėmis. Tai patvirtina atlikti Šveicarijoje tyrimai, kurių rezultatai buvo paskelbti žurnale Applied Psychology.

 

Tyrimui buvo atrinkti 379 privačių įmonių vadybininkai 30 Europos šalyse, dirbantys įvairiose srityse- nuo bankų sferos ir telekomunikacijos iki didmeninės prekybos. Vidutinis vadybininkų intelekto koeficientas sudarė 111 (palyginimui- bendras populiacijos IQ- 100). 

   Kiekvienas iš dalyyvių taip pat užpildė asmenybės anketą (Wonderlic Personnel Test), kurios pagalba galima įvertinti žmogaus gebėjimą spręsti problemas, suprasti instrukcijas, efektyviai mokytis ir adaptuotis prie kintančių sąlygų.  Be to, mokslininkai apklausė vadybininkų bendradarbius.  

 

Buvo pastebėta, kad vadybininko efektyvumas didėja kylant jo IQ, tačiau tik iki tam tikro lygio. Esant vadybininko IQ didesniam už 115 įmonės vadybos efektyvumas išlikdavo toks pat. Kylant IQ virš 128 pastebėtas vadybos efektyvumo mažėjimas. Tokie lyderiai rodo ypač blogą rezultatą esant besikeičiančioms sąlygoms. 

Apie šio reiškinio priežastis galima diskutuoti labai ilgai. Galbūt labiau išsilavinę lyderiai pasirenka netinkamas lyderystės technikas. O galbūt jiems tiesiog sudetinga paaiškinti sunkias koncepcijas kitiems.   

 

Tačiau tai toli nereiškia, kad kadrų skyriai turi rinktis darbuotojus pagal tam tikrą IQ lygį. Šis tyrimas kaip tik įrodo tai, kad IQ testai negali būti naudojami ieškant darbuotojų į vadybininko pozicijas. Žymiai dažniau darbdavys vertina žmogaus profesionalumą ir jo minkštų įgūdžių lygį (apie kuriuos mes jau rašėme anksčiau). 

Taigi, nereikia pergyventi dėl gebėjimo ar negebėjimo išspręsti IQ testo dėliones. Galbūt jūs tiesiog esate puikus lyderis?

 

Acta est fabula. Būkite laimingi. 

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn