Gailestis prieš mirtį

Kartą į TED Talks buvo atėjusi Nyuta Federmesser, hospiso direktorė, kuri pasakojo neįtikėtinus dalykus- ką žmonės galvoja ir šneka prieš mirtį. “Karibų piratuose” kapitonas Džekas buvo sakęs nuostabią mintį- pakanka tik vieną kartą mirti ir iškart teisingai susidėlioja gyvenimo prioritetai.

 

Karlas Pilemeris, knygos “30 Lessons for Living: Tried and True Advice from the Wisest Americans” autorius apklausė 1500 vyresnių, nei 65 m. žmones ir sudarė priežasčių, dėl kurių garbingo amžiaus žmonės gailisi dažniausiai, sąrašą, kurį noriu šiandien pateikti jums.

 

  1. Buvimas su netinkamu žmogumi. Buvo jau daug pasakyta apie aplinkinių poveikį mūsų asmenybės formavimuisi ir K. Pilemerio duomenis tik patvirtina anksčiau išsakytas tėzes. Mes neprivalome būti aplinkoje, kuri mums nepatinka. Šiais laikais yra suteiktos visos teisės ir galimybės tam, kad trenktume durimis ir pradėtume gyvenimą iš naujo. Ar problema būtų gyvenimo partneris, draugas, kolega ar kaimynas. Mes nesam įsipareigoję kentėti mus žeminančią (tiek fiziškai, tiek psichologiškai) aplinką.
  2. Jausmų slėpimas. Nemažai apklaustųjų gailėjosi, jog nepakankamai reiškė savo jausmus (ang.: “not expressing love). Nėra jokios prasmės slėpti gerus jausmus. Galima nerodyti neapykantos, bandyti diplomatiškai spręsti konfliktus, o atvėjais, kai diplomatija nepadeda- išeiti ir nebegrįžti, bet slėpti gerus jausmus nėra racionalus sprendimas.
  3. Nepakankamai keliavo. Pats kelionių fenomenas yra gan įdomus. Įdomu ieškoti, kas tai per jėga, kuri verčia mus keliauti. Kokia jėga tai bebūtų- jai reikia pasiduoti. Ypač šiais laikais, kai laikantis mūsų patarimu, brangiausiu dalyku, už kurį kelionės metu teks mokėti- tai maistas (apie tai, kaip keliauti “on a budget” būtinai paskaitykite mūsų svetainėje).
  4. Per daug išgyvenimų. Optimizmo filosofija yra labai plati tema, kuriai aprašyti reikėtų ne vienos knygos. Tačiau garbingo amžiaus žmogaus žodžiai apie tai, kad visos mūsų kasdienės problemos- tik smulkmenos, turi priversti jus susimąstyti, ar ne per daug dėl visko pergyvenat.
  5. Nuoširdumo stoka. Nemaža dalis žmonių gailisi, jog mėlavo, kada reikėjo sakyti tiesą ir nebuvo pakankamai atviri.
  6. Nesinaudojo galimybėmis. Dar viena populiari gailesčio proga ta, kad mes dažnai nesinaudojame galimybėmis ir nenorime išeiti iš savo komforto zonos. Žinoma, tam, kad kažko pasiektume, reikia įdėti pastangų, tačiau kartais tenka perlipti per save. Ypač šiais laikais, kai visos knygos, kursai, mokymai yra pasiekiami kelių pirštų paspaudimais. Pradėkite veikti jau dabar!
  7. Neatsakingas požiūris į savo sveikatą. Žinoma, karjeros šansai, geri santykiai yra svarbūs, tačiau kai nėra sveikatos visais tais malonumais džiaugtis tampa žymiai sunkiau.

 

Tarp svarbiausių gyvenimo klaidų taip pat dažnai įvardijamos tokios priežastys kaip rūpinimasis kitų nuomone. Žmonės gailisi, kad “nesiklauso savo širdies”, kad “paskutinis pokalbis su žmogumi, kurį mylėjo, buvo ginčas”, kad gyveno ne momentu, o vis galvodami apie laimę ateityje. Kaip matote, visų laimė yra vienoda, o nelaimingi visi būna skirtingai. Yra puikus testas, kuriuo lengvai patikrinsite, ar tinkamai gyvenat. Tiesiog įsivaizduokite, kad sėdite senatvėje su aibe ligų ir ateina paskutinė dieną. Ar tokį gyvenimą jūs norėsite prisiminti paskutinėmis gyvenimo akimirkomis? Ar norėsite galvoti apie tuos žmones, su kuriais esate dabar? Ar norėsite prisiminti, kad nesiryžote kažkada pradėti gyvenimą iš naujo? Kad leidote laiką sėdėjimui Internete, kada galėjote susitikti su draugais. Pagalvokite apie tai.

Acta est fabula. Ir būkite laimingi, prašau.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn