Ar verta ištrinti socialinius tinklus? (Spoiler:NE)

Na o šiandien norėčiau paliesti gan įdomią temą, nes šiais laikais, pasakius, jog neturi Facebooko ar Instargamo, gali sulaukti įvairiausių reakcijų. Socialiniai tinklai tapo mūsų kasdienybe o gal net būtinybe. Aš neišsiskirdavau šiuo klausimu iš kitų ir irgi naudojausi gėrybėmis, kurias mums dovanoja Markas Cukenbergas. Galbūt net sakyčiau, kad naudojausi socialiniais tinklais daugiau, negu vidutiniškai naudojasi jaunimas. Mano telefono ekranas būdavo įjungtas summa summarum 7,5-8 valandų per dieną, kas atitinka jauno žmogaus vidurkį[1]. Iš jų apie 3,5 valandų buvo skiriama Facebookui, Instagramui ir TikTokui. Ištrinus visų socialinių tinklų paskyras, skaičiai, žinoma sumažėjo- iki 3,5-4 valandų įjungto ekrano, iš kurių nulis valandų praleistų medijoje. Ar vertėjo? Taip. Ar verta tą patį daryti visiems? Greičiausiai, ne. Štai kodėl:

 

Visų pirmą, mes turime apsispręsti, ko mes tuo siekiame. Koks yra tikslas atsisakyti socialinių tinklų? Ką gi, dažniausios priežastys būna tokios:

 

1. Laiko stoka 

 

Dažnai girdime iš draugų ir šeimos narių, kad trūksta laiko. Pasakysiu jums taip- žmogus, teigiantis, jog visiškai neturi laisvo laiko, dažniausiai turi omeny, kad tiesiog nemoka savo laiku naudotis. Klausykit, mes turime 24 valandas per parą. Iš jų turime bent 7 valandas miegoti, dar 8 valandas dirbti. Lieka dar 9. Devynios valandos namų tvarkymui, maisto ruošimui ir poilsiui! Mano manymu, tai yra be galo daug. Šios devynios valandos geriausiai kontroliuojamos Time Managemento pagalba, straipsnį apie kurį galėsite perskaityti jau netrukus. Turiu omeny, kad sunku planuoti miegą, sunku trumpinti darbo laiką, bet likusiom devyniom valandom jūs galite pasinaudoti maksimaliai efektyviai. Vienintelis dalykas, kurio reikia- tinkamai viską suplanuoti. Bet grįžkime prie socialinių tinklų. Kada verta jų atsisakyti? O gi tada, kai net ir viską suplanavus, sudarius tvarkaraštį, jiems nebelieka laiko. Tada, kai jūs, sudėlioję prioritetus, nerandate Facebookui vietos savo gyvenime. Svarbu tik tinkamai naudotis laiku. Ar tai bus devynios valandos namų tvarkymo, maisto ruošimo, skaitymo, mokymosi, ar devynios valandos sėdėjimo Instagrame? Žinoma, norėdami kažko pasiekti, mes visų pirmą užpildysime savo tvarkaraštį knygomis, savirealizacija, mokymais ir natūraliai neturėsime laiko lįsti į Internetą. 

Taigi, laiko stoka gali būti priežastimi atsisakyti socialinių tinklų tuo atveju, jeigu jūs mokate savo dieną užpildyti naudingais ir prasmingais dalykais, būtent todėl tam tikru momentu, siekdami sėkmės, turėsite tai padaryti. Bet padarysite tai ne per prievartą, o savo noru, nes mokymasis, draugai, kelionės, darbas, kūryba ir aibė kitų asmenybę ugdančių veiklų neduos jums prarasti nė minutės. Jau po savaitės galėsite susipažinti su straipsniu apie tai, kokiomis veiklomis naudingai ir maloniai galite užpildyti savo laiką.

 

2. Detoksikacija

 

Antra pagal dažnumą priežastis- negatyvas, kurį matome ir girdime internete. Problema yra ta, kad gyvename pasaulyje, kuriame niekas nieko nežino, bet visi turi savo nuomonę visais klausimais. Neturėdami pakankamai kompetencijų, žmonės išsako savo nuomonę į kairę ir į dešinę. Pradedant politika ir baigiant patarimais kaip gydyti koronovirusą ar gesinti Paryžiaus Dievo Motinos katedrą. Čia galima išgirsti visko. Dažniausiai dalinasi savo nuomone tie, kas neturi jokio supratimo apie tai, ką šneka. Būtent dėl šios priežasties dalis žmonių atsisako medijų. Be to, šios replikos, straipsniai, video dažnai užveda reakcijų grandinę, ypač dabar, pandemijos kontekste. Neapykantos augimą, greičiausiai susijusį su Covid-19 plitimų patvirtina stulbinantis įžeidimų atvejų skaičiaus augimas Facebook socialiniame tinkle.

 

Facebook pašalintų komentarų skaičius (mln.)

Iki pirmo 2020-ųjų metų ketvirčio pastebimas stabilus Facebook šalinamų komentarų skaičiaus didėjimas, tačiau, vidutiniškai kylant šalinamų dėl įžeidimų komentarų skaičiui po 17% per metų ketvirtį, antrą ketvirtį tas skaičius išaugo vietoj 17%, 234%, t.y. 13 kartų daugiau, negu galima buvo tikėtis. Manau, tai irgi mane paskatino palikti Facebooką ir kitus tinklus. Vadinama detoksikacija pastebima tiesiogiai (aš nebematau negatyvo) ir netiesiogiai (džiaugsmą suteikia pati mintis apie tai, kad kol kiti rašo piktus komentarus, aš rašau šį straipsnį ar skaitau, pavyzdžiui, knygas).

 

3. Privatumas

 

Įdomu, jog nemaža dalis šalininčių savo paskiras žmonių, daro tai dėl privatumo, nes nenori, kad informacija apie juos būtų saugoma internete. Na, niekam ne paslaptis, kad informacija, patekusi į internetą, niekada jo nepalieka. Be to, man atrodo, kad tie žmonės turi labai gerą savimonę. Tiesą sakant, kaip bebūtų, greičiausiai jūs, kaip ir aš niekam nesam įdomus. Aš tikiu, kad spec tarnybos gali rasti bet kokią informaciją ir apie mane, ir apie jus, tačiau jeigu jus neplanuojat teroristinio akto, nesate narkobaronas, neužsiimat kita nelegalia veikla ir nesate JAV prezidentas- greičiausiai nebūsite niekam įdomus.

 

Tai ar verta pamiršti apie Facebooką ir Instagramą? Ar verta atsisakyti valandų, praleistų TikToke? Manau verta tik tuo atveju, jeigu jūs šiai dienai pasiruošę keistis. Pasiruošę nukreipti savo energiją tinkama linkme. Aš turiu draugę, kuri ištrinusi Facebooką, visa laisvą laiką pradėjo leisti žiūrėdama nesąmoningus video YouTube. O tai reiškia, kad pokyčiams gyvenime reikia pasiruošti. Prieš šalindami paskyras, turite rasti knygas, kurias norite perskaityti, įgūdžius, kuriuos norite įgyti, takelius parke, kuriuos norite praeiti, draugus, kuriuos norite aplankyti, patirtis, kurias norite išgyventi. Aš nenoriu, kad socialinių tinklų atsisakymas taptų panacėja. Jūs netapsite milijonieriais sekančią deiną, ištrinus Instagramą, neišmoksite skraidyti ir neperskaitysite visų pasaulyje knygų per metus, tačiau tai yra labai rimtas žingsnis prie geresnio savęs, žingsis prie sėkmės, kurį svarbiausią padaryti teisingai, kad nereikėtų ateityje daryti du žingsnius atgal.

Acta est fabula. Ir būkite, prašau, laimingi.

 

[1]https://review42.com/how-much-time-do-people-spend-on-social-media/

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn