Ramybė ir kontrolė

Danielis Levitinas pasakoja, kaip prieš kelis metus grįžo namo po susitikimo su draugu. Tą akimirką jis suprato, kad raktus jis paliko namie, durys uzsirakino, o lauke buvo minus keturiasdešimt laipsnių šalčio. Tą kartą jis išlaužė langą ir sėkmingai pateko namo, tačiau kitą rytą turėjo skristi į Europą. Išsimiegojęs, atvažiavęs į oro uostą, Danielas suprato, jog paliko pasą namie, tad grįžo namo, paėmė pasą ir vis dėlto spėjo į lėktuvą. Ši istorija paskatino jį susimąstyti, ar galima buvo išvengti šių nesėkmių serijos.

 

 

Po mėnesio Danielas papasakojo šią istoriją savo draugui Deny, Nobelio premijos laureatui. Tada Deny pasidalino koncepcija, vadinama dabar perspektyviu planavimu. Pagal šią sistemą žmogus turi pagalvoti apie galimas kliūtis, problemas, kylančias kasdieniniame gyvenime, galinčias sukelti nepatogumus ir iš anksto sugalvoti šių problemų sprendimus. 

Danielas pradėjo nuo gan paparastų dalykų- pasiūlė sugalvoti kokią nors vietą, kur galima būtų laikyti dalykus, kurie lengvai pasimeta, pavyzdžiui raktus. Nes tai sudaro asociacijas smegenų dalyje, vadinamoje hipokampu ir ieškoti tam tikros vietos yra žymiai lengviau, negu ieškoti tam tikro daikto. 

 

 

Bet pavyzdys su raktais buvo tik analogija, nes lygiai taip pat galima pasiruošti ir stresui. Pavyzdžiui, sako Danielas, galima pasiruošti blogoms naujienoms iš jūsų daktaro. Tarkim, vieną dieną mes išgirsim, kad mūsų cholesterolis yra gan aukštas ir gydytojas siūlo gerti vaistus. Tačiau 90% vaistų veikia tik 50% atvejų. Be to, daliai pacientų pasireiškia šalutiniai poveikiai. Tai yra stresinės situacijos pavyzdys, kuriai reikia pasiruošti. Danielas siūlo galvoti apie tokias situacijas iš anksto- pagalvoti, ar mes norėtume gyventi ilgai, bet patirdami skausmą, ar trumpai, bet gerai. Ir svarbiausia šiose situacijose yra neprarasti budrumo, o mąstyti logiškai. 

 

 

Svarbiausias pasiruošimas yra pasiruošimas streso valdymui. Kad būtume ramūs stresinėse situacijose, verta iš anksto sau paaiškinti, jog stresas nepadės problemos sprendimui. Yra būtina turėti “streso lentyna”, iš kurios streso metų būtų galima paimti supratima, jog stresas nepadeda sunkiose situacijose.

 

Yra akivaizdu, kad riba tarp overthinking ir pasiruošimo sunkiom situacijom gali pasirodyti neaiški, tačiau iš anksto apgalvojus galimus  sunkumus ir jiems pasiruošus, galima ženkliai palengvinti sau gyvenimą.

Šiam kartui Acta est fabula ir būkite, prašau, laimingi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn